Web aplikácia a web stránka. Aký je medzi nimi rozdiel?

Vývoj web aplikácií alebo tvorba web stránok? Aký je medzi nimi rozdiel? Aké výhody vám ponúkajú web aplikácie, a aké zas web stránky?

Mnohí ľudia (možno aj vy) sa mylne domnievajú, že web aplikácia a web stránka sú dve totožné veci.

Sú však na omyle.

Ak aj vy patríte do tejto skupiny, pozrite sa s nami na základné rozdiely medzi web aplikáciou a web stránkou a taktiež na to, aké výhody ponúkajú a prečo ich potrebujete aj vy pre úspech vašej spoločnosti.

Čo je web aplikácia?

Webová aplikácia na rozdiel od webovej stránky, je softvér alebo program, ktorý je prístupný z akéhokoľvek webového prehliadača. Je často prepojená s databázou, aby poskytla čo najlepší používateľský zážitok. 

Webová aplikácia je určená na interakciu s koncovým užívateľom, ktorý nečíta len obsah web stránky, ale tiež manipuluje s obmedzenými údajmi. Keďže poskytuje oveľa viac funkcií ako webová stránka, tak je potrebné prihlásenie sa.

Prečo vaša spoločnosť potrebuje web aplikáciu?

 • Webové aplikácie sa ľahšie udržiavajú, pretože používajú rovnaký kód v celej aplikácii.
 • Vaši zákazníci môžu vašu web aplikáciu používať na akejkoľvek platforme. Používajú vaši zákazníci Windows? Mac? Linux? Vďaka web aplikácii túto otázku riešiť nemusíte.
 • Vaši zákazníci nemusia vykonávať žiadne aktualizácie.
 • Web aplikácia je prístupná z každého zariadenia, či je to počítač, mobil alebo tablet.
 • Vaši zákazníci nebudú musieť nič sťahovať ani inštalovať, keďže web aplikácia je internetová aplikácia, ku ktorej sa pristupuje cez webový prehliadač. Jediné čo stačí, je prístup k Internetu.
 • Zaisťuje vašim zákazníkom bezpečnosť, pretože je navrhnutá s vysokou úrovňou ochrany.
 • Web aplikácia môže zefektívňovať vaše obchodné procesy.
 • Zjednodušuje každodenné procesy, ako je komunikácia, internetové bankovníctvo alebo cestovanie.

Čo je web stránka?

Web stránka je skupina vzájomne prepojených webových stránok obsahujúcich obrázky, zvuk alebo videá, ktoré sú prepojené jedným názvom domény. Je hosťovaná na jednom alebo viacerých webových serveroch, a môžete k nej pristupovať pomocou Internetu, alebo súkromnej lokálnej sieti pomocou IP adresy (Intranet).

Web stránku pre vašu spoločnosť vám môže vytvoriť jednotlivec, napríklad študent alebo freelancer,  alebo digitálna agentúra. (Ak chcete vedieť, ktorá možnosť je pre vašu spoločnosť najlepšia, odporúčam vám, prečítať si náš článok – Najať si digitálu agentúru, alebo dať šancu študentovi.)

Webová stránka sa väčšinou skladá zo statického (vizuálneho a textového) obsahu, ktorý je prístupný pre všetkých vašich návštevníkov vašej web stránky. Tento obsah si používatelia môžu prezerať alebo čítať, pritom však fungovanie stránky nijako neovplyvňujú.

Prečo vaša spoločnosť potrebuje web stránku?

 • Efektívne prezentuje vaše produkty a služby
 • Dodáva vašej spoločnosti dôveryhodnosť
 • Pomáha vytvárať branding vašej spoločnosti
 • Zväčšuje povedomie o vašej značke
 • Zvyšuje zákaznícku základňu 
 • Môžete jednoducho informovať vašich zákazníkov o rôznych aktualizáciách
 • Nemusíte mať kamennú predajňu ani pobočku, a vaši zákazníci si vďaka web stránke, ktorá je prístupná 24/7, môžu zistiť potrebné informácie alebo objednať kedykoľvek z pohodlia domova. Taktiež je dobré povedať, že môžete osloviť zákazníkov z celého sveta.
 • Zvyšuje množstvo objednávok a tak aj zisky

Všetko má svoje pre a proti. Je už len na vás, či ste si po prečítaní tohto článku povedali: ,,Naša spoločnosť potrebuje webovú aplikáciu“, alebo nie. V každom prípade, ak by ste potrebovali webovú aplikáciu alebo webovú stránku, tak OBS je tu vždy pre vás.

Vaše OBS.

Potrebujete s niečím pomôcť?

Zdroje:

https://www.guru99.com/difference-web-application-website.html#:~:text=Summary%3A,accessible%20using%20any%20web%20browser.

https://www.geeksforgeeks.org/difference-between-web-application-and-website/

https://www.scnsoft.com/blog/web-application-vs-website-finally-answered

Handshake

Ak Vás článok zaujal a mali
By ste záujem o niektorú
službu, napíšte nám